Eğitim Kurumları İçin Teknik Rapor

Özel anaokulu, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim (lise), çeşitli kurslar, kişisel gelişim kursu, dil kursu, bale kursu, dans kursu, müzik kursu, özel öğretim kursu, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, uzaktan öğretim yapan kuruluşları, motorlu taşıt sürücüleri kursları, hizmet içi eğitim merkezleri, sosyal etkinlik merkezleri, mesleki eğitim merkezleri ile benzeri özel öğretim kurumlarıdır. Yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kreş ve gündüz bakımevleri de MEB’in standartlar yönergesi çerçevesine yakın şartları sağlamak zorundadır.

Özel öğretim kurumlarında açılış işlemlerinin tamamlanması için “teknik rapor” alınması zorunludur.

Binanın kolon ve beton yapısında analiz yapılmadan binanın depreme dayanaklı olup olmadığı net anlaşılmayacaktır. Bu sebeple yapı denetim şirketlerinden “teknik rapor” alınması gereklidir.

MEB mevzuatına göre teknik rapor, taşınmazın eğitim kurumu olabilecek standartlarda yapıldığını ve bu sayede binanın depreme dayanıklı olduğunun tespitini içeren odaya kayıtlı, işyeri belgesi olan inşaat mühendisi veya yapı denetim şirketleri tarafından sunulan rapordur.

Deprem Sonrası Karot Zorunluluğu Getirildi

MEB, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremden sonra Teknik Rapor’ların içeriğine, kim tarafından verildiğine, değerlerin mevzuata uygun olup olmadığına, özellikle bina yaşından kaynaklı olarak değerlerin gerçekçi olup olmadığına, 2018 yılından önce yapılan binalardan mutlaka karot örneği alınması ve kolon testi alınması gerektiğini belirtmektedir.

UzMEB Danışmanlık olarak, anlaşmalı olduğumuz mühendis ve yapı firmalarından, talebiniz halinde teknik rapor ve eklerinin tedarik hizmetini sunmaktayız. Başvurunuzun akabinde karot örnekleri alınarak gerekli incelemeler yaptırılmakta ve MEB standartlarına göre hazırlanmış teknik raporu birkaç iş günü içerisinde size teslim etmekteyiz.

MEB’in talep ettiği veya mevzuat değişikliğinden kaynaklı durumlarda revizyon yapmaktayız. Revizyonlardan ücret talebimiz yoktur.

Sizde tüm resmi süreçlerinizde UzMEB konforunu yaşamak için hemen uzman ekibimizle iletişime geçin.

Ortabayır Mahallesi Şair Çelebi Sokak Gürtaş İş Merkezi No:1/3 Kağıthane İstanbul

+90 544 177 73 43

İletişim Formu

Hemen bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

merhaba dünya