Kurslar İçin Aranan Zorunlu Alanlar

Kurslar İçin Aranan Zorunlu Alanlar

MEB MEVZUATINDA KİŞİSEL GELİŞİM KURSU, MÜZİK KURSU, BALE KURSU, DİL KURSU VB. KURSLAR YANINDA MESLEKİ EĞİTİM KURSLARI İÇİN ARANAN ZORUNLU ALANLAR

Özel öğretim kurumları içerisinde sayıca en yaygın olanı kurslardır. Kurslar karşımıza kişisel gelişim kursu olarak çıkabilir. Ayrıca müzik, bale, dil vb. çeşitlenebilir. Zaten MEB mevzuatındaki konu başlığı da muhtelif kurslardır.

Özel öğretim kursu hariç, taşınmazın bir katında kurs açmak mümkündür. Eğer oturmuş olduğunuz işyeriniz veya eviniz MEB’in aradığı zorunlu şartları taşıyorsa örneğin müzik kursu açabilirsiniz. Yine bağımsız bir taşınmazda veya girişi bağımsız olan bir yerde de kurs açabilirsiniz. Bu yüzden kurs açmak kolaydır.

Kurs açmak için aranan şartlar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Ancak işlerin daha kolay ilerlemesi ve daha pratik çözümler de söz konusu olacaktır. Bu yüzden uzman gözüyle kursun açılacağı taşınmaza bakılmasında fayda vardır.

Taşınmazın içerisinde ve dışında aranan asgari zorunlu alanlar yanında bu alanların yüksekliği, havalandırması vb. konular da önemlidir ve MEB bu hususlara da bakmaktadır. Bu yüzden keşif hizmetimizden faydalanmanızı tavsiye ederiz.

Bir taşınmazın söz konusu olmadığı henüz inşaat halindeki yapıların daha en baştan MEB mevzuatına göre çizimlerini yapmak ve inşaatı bu yönde başlatmak veya ilerletmek daha avantajdır. Bu konular da keşif ve kat planı hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

İşlerin tamamının yürütülmesinde de yetkinliğimiz bulunmaktadır. keşif ile başlayan hizmetimiz, ruhsat alma ile sona erecektir.

Birlikte çalışmayı ümit eder, sağlıklı günler dileriz.

 

ZORUNLU ALANLAR VE ÖZELLİKLERİ
1 Müdür odası: En az 10 m2 olmalıdır.
2 Öğretmenler odası:  En az 8 m2 olmalıdır.
3 Derslik(en az 1 adet) En az 15 m2 olmalıdır.
4 Uygulama dersliği

 

en az 20 m2 (Uygulama programı gerektirenler için örnek: Müzik, bilgisayar)
5 Kitaplık İhtiyaca cevap verecek büyüklükte olmalıdır.
6 Tuvalet ve lavabolar: En az 4 ayrı WC ve lavabo olmalıdır(Ancak kontenjan 30 geçmeyecekse iki WC/lavabo  yeterlidir)

 

Kişisel gelişim kursu açma şartları, kişisel gelişim kursu açmak için neler gerekli, kişisel gelişim kursu nasıl açılır gibi sorulara cevap aradığınızda kişisel gelişim kursu yönetmeliği diye bir yönetmelik olmadığını göreceksiniz.

Öncelikle kişisel gelişim kursu nedir sorusuyla başlamak lazım. 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununda düzenlenen muhtelif kurslar içerisinde yer alan kurs türüdür. Fiziki mekan için özel öğretim kursu standartlar yönergesi diye aradığınızda MEB standartlar yönergesi karşınıza çıkar.

Özel kurs vermek için kişisel gelişim kursu açmak için neler gerekli sorusuna ilk olarak fiziki bir mekanın gerekli olduğunu belirtmek isteriz. MEB mevzuatında özel kurs açma şartları çok ayrıntılı değildir.

özel müzik kursu açma şartları ile kişisel gelişim kursu nasıl açılır sorusunun cevabı aynıdır. Yani müzik kursu açmak özel kurs açma şartlarını taşıyan bir taşınmazın bulunması gereklidir.

Sıkça sorulan sorular arasında matematik kursu açmak istiyorum, mümkün mü? Sorusu ile karşılaşmaktayız. matematik kursu açma şartları özel öğretim kursu açma şartları ile kişisel gelişim kursu açma şartlarına bakarız.

Muhtelif kurslar içerisinde bir diğer kurs da dil kursu. İngilizce kursu, Arapça dil kursu, Farsça, Fransızca, Almanca… Dil kursu açmak için aranan ayrıca bir kurs açma yönetmeliği , muhtelif kurslar yönetmeliği veya dil kursu açma yönetmeliği bulunmamaktadır. Dil kurs merkezi açma şartları ve kurs açmak için gerekli belgeler yine 5580 sayılı kanun ve standartlar yönetmeliğinde bulunmaktadır.

Açılacak kursun içeriğinde verilecek dersler ile ilgili, kişisel gelişim kursu programları yer almalıdır.

muhtelif kurslar için çeşitli kurslar yönetmeliği, özel öğretim kursu yönetmeliği, milli eğitim bakanlığı özel kurslar yönetmeliği, kurslar yönergesi, meb kurs yönetmeliği diye yönetmelik bulunmamaktadır.

Özel kursların öğrenci bilgileri ders saatleri ve programlarını mebbis’e girmesi gerekir. bu 5580 sayılı Kanuna göre çıkarılmış Yönetmelik gereğidir.

Bu başlık altında sorulan diğer sorular:

özel muhtelif kurslar yönetmeliği, uzman öğretici kursu 2016, özel öğretim kursu tabela yönetmeliği, okul kurs ücretleri, özel eğitim uzman öğretici kursu 2016, özel kuran kursu açma şartları, mebbis ekurs, müdür yardımcısı kurs açabilir mi, uzman öğretici kursu 2017, özel meslek edindirme kursları, özel öğretim kursları yönetmeliği, meb özel öğretim kursları, kurs planım, müzik kurs planı, yetenek kursları, özel öğretim kursları nedir, özel öğretim kurs programları, dyk kurs kapatma dilekçesi, açık öğretim kursları, özel kurslar, özel kurs merkezleri, meslek edindirme kursu, kişisel gelişim kursları nelerdir, takviye kursu yönetmeliği, destekleme ve yetiştirme kursları yönergesi 2017, kurs işlemleri, ücretli meslek edindirme kursları, özel meslek kursları, meslek edinme kursları, kurs merkezi açma şartları 2017, özel öğretim kurumları kurs programları, hafta sonu kurs yönetmeliği, özel öğretim kurs, özel öğretim kursu kapatılması, src kursu açmak, özel öğretim kursu açma şartları 2017, meb meslek edindirme kursları, ücretsiz kişisel gelişim kursları İstanbul, özel öğretim kursu açmak istiyorum, kişisel gelişim kursu nasıl açılır, zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği kursu 2016 ,özel öğretim kurslarının geleceği, matematik kursu açmak, matematik kursu açmak, okul kursu, danışmanlık kursları, girişimcilik kursu için gerekli belgeler, kişisel gelişim kursu açma şartları 2018, kişisel gelişim kursu açma şartları 2018 ,kişisel gelişim kursu açma şartları 2018, kişisel gelişim kursları İstanbul, özel müzik kursu açma şartları, özel müzik kursu açma şartları , özel müzik kursu açma şartları, kurs açma, bilgisayar kurs, özel bilgisayar kursu, özel öğreti̇m kursu, matematik kursu açma şartları, matematik kursu açma şartları, kurs isimleri, kurs açma yönetmeliği, kişisel eğitim kursları, milli eğitim meslek edindirme kursları, özel kurs açma şartları,  kişisel gelişim kursu standartlar yönergesi, kişisel gelişim kursu açmak için neler gerekli, mebbis kurs, mebbis kurs başvuru, danışmanlık kursu.

2 Yorumlar

 • by Tevfik Ölmez Posted Temmuz 25, 2021 1:24 pm

  Kişisel gelişim kursu açmak istiyorum ama birinci katta yangın merdiveni zorunlumu

  • by UzMEB Posted Temmuz 28, 2021 12:16 pm

   Tevfik bey merhabalar,
   0505 649 7266 numaralı telefondan bize ulaşabilirseniz detaylı bilgi vermiş olalım… Görüşmek üzere

Yorum Gönder

Mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Sadece takma isminiz yayımlanacaktır.

Ortabayır Mahallesi Şair Çelebi Sokak Gürtaş İş Merkezi No:1/3 Kağıthane İstanbul

+90 544 177 73 43

İletişim Formu

Hemen bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

merhaba dünya