NEDEN DANIŞMANLIK ALMALIYIM?

Çoğu zaman işi bizzat kendimiz yapsak da, mutlaka bir bilene sorarız. Bu yüzden, bir tanıdığa, bir bilene sorma kültürü bir hayli gelişmiştir. Ancak kurumsal olarak karşımızda sorumluluğu ve riski almayan bir büyüğümüz veya daha önce bu işi yapmış tecrübeli bir kişi vardır. Çoğu kez bu kişilerin bilgisi ve tecrübesi yeterlidir.
MEB kapsamında bir kurum açmak istiyorsanız olsanız, ilk önce MEB ilçe veya MEB il müdürlüğüne veya açmak istediğiniz kurumu sizden önce açmış birine danışırsınız. MEB’den doyurucu bilgi alsanız da, iş o bilgiyi pratiğe dökmeye gelince bir yardımcıya, en kötü sizi destekleyen insanlara ihtiyaç duyarsınız.
Eğer bir kurumunuz varsa, MEB ile ilişkilerde sorun yaşıyor olabilirsiniz. MEB’in rutin denetimlerine hazırlık yapmanız veya herhangi bir şikayet sebebiyle soruşturma geçirme riskiniz sizi strese sokabilir. Bu durumda daha profesyonel bir destek almak isteyebilirsiniz.
MEB işlemleri bürokratik işler olduğundan, bu iş yükünü daha hızlı karar alan ve çözüm odaklı çalışan, bu alanda münhasıran faaliyet gösteren birine teslim etmek istiyor olabilirsiniz.
Anaokulu açmak, ilkokul açmak, ortaokul açmak veya kolej açmak için ilk adamı atmakta zorlanabilirsiniz. Ya da tüm işlere başlamış, ancak bir noktada tıkanmış olabilirsiniz.
Yıllardır gerçekleştirmek istediğiniz hayaliniz bir küçük pürüz yüzünden ya da MEB’in yanlış veya hatalı uygulaması yüzünden akamete uğrama riski altında olabilir. Kurum açarken danıştığınız tecrübeli kişiler sizin rehabilitasyon merkezi, kişisel gelişim kursu, özel öğretim kursu açma konusunda bir yere kadar yardımcı oldular. Ancak mevzuatın sürekli değişmiş olması veya değişir olması karşısında telafisi mümkün olmayan işlemler yapmış olabilirsiniz. Standartlar yönergesi sadece bir yılda 8-10 kere değişmiştir.
5580 sayılı Milli eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve Milli eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği de sürekli değişmektedir.
Örneğin; siz henüz işlemlere başlarken kurum açmak, kontenjan artırmak veya dönüşüm yapmak için gerekli olmayan bir şey, siz tadilatları bitirip MEB’e başvurma aşamasında geçen sürede sizin tedarik edemeyeceğiniz bir talep de olabilir. Örneğin, 2020 yılının Ocak ayında kurum için yer kiraladınız. Şubat ve Mart ayında tadilat yapıp, gerekli evrakları Nisan ayında MEB’e teslim etmek istediniz. Ancak sizden Ocak ayınca istenmeyen bina iskan belgesi artık istenmiştir. Binanın iskanı olmadığı için dosyanız aylarca MEB aşamasında bekleyecektir. Bu durumda birkaç seçenek vardır: ya bina için iskan belgesi alınacaktır. Ya da o kadar tadilat ve masraf yaptığınız yerden ayrılıp başka bir yerde kurum açmanız gerekecektir. Üçüncü alternatif ise, kaçak eğitim faaliyetinde bulunmaktır ki, bunun cezası asgari ücretin 20 katı kadar idari para cezasıdır.
UZMEB Danışmanlık, MEB mevzuatını yakından takip eder. Kanun, Yönetmelik, Cumhurbaşkanı Kararnamesi, Cumhurbaşkanı Kararı, Yönerge ve MEB görüşlerinden haberdar olur. Bu değişikliklerin uygulamaya nasıl yansıyacağı konusunda danışanlarını bilgilendirir.
Her yıl, milyonlarca lira masraf yaptığı halde, MEB mevzuatına uygun yapılmayan işlemler nedeniyle birkaç okulun, kolejin açılamadığını görmekteyiz. Bu yüzden UZMEB Danışmanlık olarak, hizmetlerimiz keşif aşamasında başlamaktadır. Mümkünse kira sözleşmesinden önce kiralanan/kiralanacak taşınmazda keşif yapılarak, açmak istenilen kurum için gerekli şartlar hakkında bilgi vermekteyiz. Eğer kiralanan/kiralanacak taşınmaz, açmak istediğiniz kurum için uygun değilse sizleri önceden uyarmaktayız. Kiralanan/kiralanacak taşınmaz açmak istediğiniz kurum için tadilat ve tamirat ile uygun hale gelecekse bunları bir “keşif raporu” ile sizlere sunmaktayız.
Kurum sahipleri için bürokratik işlemleri göğüsleyerek; onların öğretmen, öğrenci, kursiyer ve mali konulara odaklanmasına yardımcı olmaktayız.
MEB mevzuatı ve MEB işlemleri kapsamında her konuda özel öğretim kurumlarının yanında olmak, işlemlerin güvenli, hızlı ve pratik çözümü amacıyla birlikte çalışmak için danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.

Ortabayır Mahallesi Şair Çelebi Sokak Gürtaş İş Merkezi No:1/3 Kağıthane İstanbul

+90 544 177 73 43

İletişim Formu

Hemen bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

merhaba dünya